Praznicul Înălţării Domnului – Ziua Eroilor

Praznicul Înălţării Domnului, care este totodată şi Ziua Eroilor, a fost sărbătorit după cuviinţă şi la catedrala mitropolitană din Timişoara prin oficierea Sfintei Liturghii la care a participat Înalt Prea Sfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Nicolae. La încheierea Sfintei Liturghii ierarhul a rostit un cuvânt de învăţătură, îndemnând pe cei prezenţi la stăruinţă în credinţa străbună.

Îndată după sfânta slujbă clerici ai catedralei însoţiţi de credincioşi s-au deplasat, în sunetul clopotelor la monumentul eroilor din parcul Central, unde au avut loc o slujbă de pomenire, depuneri de coroane şi un ceremonial militar.

Ceremonii similare s-au desfăşurat şi la monumentele eroilor români, ruşi şi sârbi din cimitirul Eroilor şi la cimitirul Săracilor.

Leave a Reply