Praznicul Rusaliilor la catedrala mitropolitană

Duminică 23 mai s-au sărbătorit Rusaliile – Pogorârea Sfântului Duh. Cu acest prilej la catedrala mitropolitană, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, s-a oficiat de dimineaţă Sfânta Liturghie arhierească de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul înconjurat de preoţi şi diaconi, în prezenţa multor credincioşi. În cuvântul de învăţătură rostit Preasfinţia Sa a îndemnat printre altele la o prezenţă mai activă a membrilor mireni şi a subliniat importanţa participării active a acestora mai ales la Sfânta Liturghie unde are loc cel mai cutremurător moment al întregii vieţi bisericeşti, transformarea reală a pâinii şi a vinului în Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos. După cuvântul de învăţătură, la momentul rânduit mulţi dintre credincioşii prezenţi au primit Sfânta Euharistie. A urmat slujba vecerniei cu rugăciunile rânduite de tipic spre a fi citite deodată cu plecarea genunchilor.

La orele serii, în prezenţa Preasfinţiei Sale Episcopul-vicar Paisie Lugojanul s-a oficiat slujba Acatistului Sfintei Treimi, după care corul catedralei condus de Părintele Dan Dragomir a interpretat câteva piese religioase.

Leave a Reply