Premierea olimpicilor timişeni

DSC_0678

Stire_Video_Trinitas_TV

La  Sala Capitol a Filarmonicii „Banatul”  din Timişoara, a avut loc în seara zilei de 1 iunie, cea de a VIII-a ediţie a galei de premiere a elevilor timişeni cu rezultate excepţionale la olimpiadele naţionale. Evenimentul a fost organizat la iniţiativa Fundaţiei „Artmedia” din Timişoara, cu sprijinul Mitropoliei Banatului şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş. Cu acest prilej, au fost premiaţi 50 de olimpici, elevi care au obţinut cele mai bune rezultate la concursurile şi olimpiadele naţionale. La eveniment a participat şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a felicitat pe elevii olimpici şi a trasmis timişorenilor prezenţi, binecuvântarea şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitul Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. De asemena, Doina Popa, preşedinta Fundaţiei Culturale Art Media, a precizat că fiecare dintre olimpicii premiaţi a primit 300 de lei, cărţi, dulciuri şi o diplomă, ca semn de preţuire şi recunoaştere a valorilor autentice. Olimpicii timişoreni au fost foarte bucuroşi de darurile primite, precum şi de atenţia de care s-au bucurat din partea instuţiilor implicate şi a Bisericii. În continuare, la  Sala Capitol a Filarmonicii „Banatul” s-a desfăşurat spectacolul de binefacere organizat cu participarea extraordinară a artistului Tudor Gheorge cu inegalabilul recital „Taina Cuvintelor”. La acest specatcol au luat parte un public numeros, iubitor de artă şi cultură românească. Valoarea totală a premiilor se ridică la suma de 18.000 lei.

DSC_0680 DSC_0649 DSC_0665

Comments are closed.