Preotul mărturisitor Ioan Negruţiu evocat la Timişoara

       Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei împreună cu Filarmonica Banatul au organizat astăzi, 6 septembrie, manifestarea intitulată „Mărturisitori ai dragostei şi ai credinţei”, închinată preotului mărturisitot Ioan Negruţiu, fost duhovnic al Mănăstirii Timişeni, din cuprinsul eparhiei Timişoarei.

Programul manifestării a debutat de la ora 10:00 cu oficierea Sfintei Liturghii şi a Slujbei Parastasului în biserica cu hramul „ Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” a Mănăstirii Timişeni. În continuare, de  la ora 18:00, la Sala Capitol a Filarmonicii Banatul din Timişoara, din Bd. C.D. Loga nr. 2, au avut loc conferinţele intitulate “Părintele Ioan Duhovnicul” şi “Despre demnitate şi curaj în viaţa preotului Ioan Negruţiu”, susţinute de protos. Mihail Duma şi prof. dr. Lucian Petrescu. Cu acest prilej au participat, pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul eparhiei, obştea Mănăstirii Timişeni, condusă de stavrofora Casiana Şimon, precum şi numeroşi credincioşi timişoreni, apropiaţi şi fii duhovniceşti ai părintelui Ioan Negruţiu. Programul serii de spiritualitate a mai cuprins recitaluri de poezie şi muzică sacră, în interpretarea artiştilor Maria Ploae, Sorin Petrescu, Lucian Petrila, Ovidiu Cozma.

 

Comments are closed.