Priveghere la parohia Timișoara Fratelia

Vineri 12 aprilie, de la ora 23,00 la Parohia Timișoara Fratelia, a avut loc întâlnirea mai multor grupuri catehetice din parohiile timișorene. La eveniment a fost prezent Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, care a adresat tinerilor un cuvânt de învățătură, referitor la importanța credinței ortodoxe în viața omului, urmat de săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii.

Inițiativa acestor popasuri duhovnicești aparține Preasfințitului Părinte Paisie, care dorește o implicare activă a tinerilor în Biserică și cărora este bine să li se ofere un mod de rugăciune ortodox, care să anime întrega lor viață. În cadrul întâlnirii a fost citit Acatistul Mântuitorului, apoi a fost slujită Sfânta Liturghie de către Ps Paisie alături de soborul de preoți și diaconi. Au participat grupurile catehetice din parohiile Timișora Fratelia, Timișoara Viile Fabric, Timișoara – Zona Dacia, Timișoara Iosefin, Timișoara Calea Lugojului și Timișoara Ronaț conduse de către preoții și diaconii coordonatori.

Comments are closed.