Proiect umanitar al copiilor din parohia Timişoara-Dacia

Asociaţia de Tineret ,,Paideia” a Parohiei Ortodoxe Române Timişoara Zona Dacia, a derulat în perioada 29 februarie – 11 martie 2014 proiectul intitulat ,, Un mărţişor – bucuria tuturor”. Proiectul a constat în confecţionarea de mărţişoare şi felicitări cu ocazia zilelor de 1 şi 8 martie (zilelor Mărţişorului şi a Mamei), de către copii din parohie. Obiectele realizate au fost achiziţionate de către credincioşii bisericii. Fondurile obţinute în urma acestor activităţi au fost donate Spitalului  Clinic de Urgenţă ,,Louis Ţurcanu” – Secţia Distrofici din aceeaşi parohie. La realizarea acestor activităţi au participat în jur de 70 de persoane, care au fost coordonate de către preotul Florin Ionuţ Filip de la Parohia Ortodoxă Timişoara – Dacia. Proiectul va continua prin semnarea unui contract de parteneriat între cele două instituţii: Parohia Ortodoxă Română Timişoara Zona Dacia şi Spitalul  Clinic de Urgenţă ,,Louis Ţurcanu” – Secţia Distrofici, pentru o mai bună colaborare şi sensibilizare a persoanelor din comunitate.

Comments are closed.