S-au încheiat conferinţele preoţeşti în Arhiepiscopia Timişoarei

DSC_0768Astăzi, 6 iunie, în Arhiepiscopiei Timişoarei s-au încheiat conferinţele preoţeşti cu tema ,,2014 – Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) în Patriarhia Română”. Această ultimă conferinţă a avut loc în Protopopiatul Făget, evenimentul desfăşurându-se în sala de festivităţi a protopopiatului. Lucrările conferinţei au fost precedate de slujba de Te Deum oficiată în capela cu hramul Înălţarea Domnului a parohiei Făget I.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolitul Banatului la eveniment a fost prezent Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a prezidat lucrările conferinţei, acesta fiind însoţit şi de pr. Ionel Popescu, vicar eparhial.
În prima parte a conferinţei a fost prezentat referatul pe tema stabilită, iar în partea
a doua a întâlnirii s-au evidenţiat aspecte ce vizează activitatea pastoral-misionară şi administrativă a clericilor din protopopiatele eparhiei.
Un eveniment aparte l-a constiruit şi sfinţirea sediului protopopiatului Făget de către Preasfinţiul Paisie, moment de bucurie şi mulţumire, la care au participat toţi clericii din protopopiat prezenţi la şedinţă.

DSC_0811 DSC_0760 DSC_0765 DSC_0769 DSC_0771 DSC_0779 DSC_0781 DSC_0783 DSC_0786 DSC_0793 DSC_0795 DSC_0798 DSC_0800

Comments are closed.