Salon de spital amenajat cu sprijinul credincioşilorArhiepiscopiei Timişoarei

DSC_0102         DSC_0126

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat astăzi, 29 aprilie, slujba de sfinţire a unui salon din cadrul Secţiei de Microchirurgie Vasculară de la Spitalului Clinic Judeţean din Timişoara. Acesta a fost modernizarat şi retehnologizat cu sprijinul credincioşilor Arhiepiscopiei Timişoarei şi a primit ca ocrotitor pe “ Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş” – făcătorul de minuni şi Ocrotitorul Banatului.

La eveniment au luat parte clerici de la Catedrala mitropolitană, cadre medicale şi pacienţi ai spitalului.

Acest sprijin pentru comunitatea locală se înscrie între activităţile social-filantropice pe care Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei le desfăşoară pentru ajutorarea semenilor de lângă noi şi spre slava lui Dumnezeu.

DSC_0107 DSC_0114

Comments are closed.