Scenete dedicate zilei naţionale a României la Satchinez şi Şandra

 Sâmbătă, 30 noiembrie, la biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Hodoni, comuna Satchinez, a avut loc un program artistic dedicat zilei naţionale a României. În cadrul evenimentului, elevii programului catehetic „Hristos împărtăşit copiilor” au interpretat roluri inedite, într-o scenetă dedicată celebrării Marii Uniri, în cadrul căruia au încântat auditoriul cu poezii şi cântece patriotice.

Iniţiativa evenimentului i-a aparţin profesorului de religie, Hrab Alexandru, care împreună cu directorul Şcolii cu clasele I-VIII din Hodoni şi Satchinez, Calianu Liliana, au ales repertoriul interpretativ. Un rol important l-a avut părintele paroh Burdea Ioan, prin susţinerea şi încurajarea domniei sale.

A doua reprezentaţie a scenetei dedicate Marii Unirii s-a desfăşurat duminică, 1 decembrie, la finalul Sfintei Liturghii şi a slujbei de Te-Deum la biserica ortodoxă cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Şandra.

Sceneta a avut un real succes printre enoriaşii prezenţi, elevii în calitate de actori au impresionat plăcut prin interpretarea rolurilor patriotice, aceştia colaborând foarte bine cu domnul profesor Hrab Alexandru.

Evenimentul s-a realizat sub binecuvântarea părintelui paroh Andreescu Nicolae şi a beneficiat de sprijinul şcolii din localitate. Pe această cale, organizatorii evenimentului aduc mulţumiri speciale şi elevilor pentru deosebita implicare dar şi părinţilor din Satchinez şi Şandra, pentru susţinerea necondiţionată.

Comments are closed.