Schimb de experienţă

Astăzi, 31 august 2009, la Centrul Eparhial din Timişoara a avut loc întâlnirea Asociaţiei ortodoxe Filantropia din Alba Iulia cu Asociaţia ortodoxă Filantropia din Timişoara cu scopul transferului de cunoştinţe şi comparare a unor metode de lucru în vederea bunei gestionări a unei comunităţi calamitate, a unei campanii pentru obţinerea de fonduri precum şi în ceea ce priveşte mijloacele de informare şi promovare a serviciilor sociale.

Astfel, au participat la această întâlnire aproximativ 50 de persoane dintre care 20 de la Alba-Iulia, angajaţi ai Filantropiei şi ai filialelor acesteia din judeţele Alba şi Mureş. În perioada următoare vor mai avea loc întâlniri similare cu Asociaţia “Vasiliada” din Craiova şi Asociaţia Asistenţilor Sociali Profesionişti din Vâlcea care vor oferi modele de bună practică în domeniul profesionalizării asistenţilor sociali şi creşterea calităţilor serviciilor acestora în raport cu beneficiarii şi comunitatea.

Aceste acţiuni se desfăşoară în cadrul proiectului „Consolidare organizaţională eficientă în mediul extern” coordonat de Asociaţia Filantropia ortodoxă Alba-Iulia şi Asociaţia „Sprijiniţi copiii” şi finanţat de Ministerul Economiei şi Finanţelor – Oficiul de plăţi şi contracte Phare.

Leave a Reply