Şedinţa Consiliului eparhial din Timişoara

          Astăzi, 28 iunie a avut loc la Centrul eparhial din Timişoara şedinţa Cosiliului Eparhial condusă de PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei din încredinţarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului. Lucrările au debutat cu Rugăciunea Împărate ceresc, urmate de problemele curente de pe ordinea de zi. La secţiunea administrativ-bisericescă a fost analizat raportul oficiului protopopesc Timişoara II privind reclasificarea parohiei Recaş II de la categoria a II-a urbană la categoria a III-a urbană, precum şi scutirea acestei parohii de taxele eparhiale, întrucât parohia are biserica în construcţie. De asemenea au fost prezentate şi supuse dezbaterii probleme privind încadrarea personalului clerical şi neclerical de la câteva din parohiile Arhiepiscopiei Timişoarei. La secţiunea culturală a fost prezentată lucrarea „Iosefinul ortodox. Contribuţii monografice” de pr. dr. Ionel Popescu, expoziţia de icoane la catedrala mitropolitană, concursul de reviste şcolare. Totodată a fost adus în atenţie repartizarea unui spaţiu de emisie pentru eparhia noastră la postul de Radio Trinitas şi informarea privind asociaţia „Timişoara – capitală culturală europeană” din care face parte şi Arhiepiscopia Timişoarei. Sectorul social a prezentat recepţia parţială la contractul de execuţie a Şcolii „Sfântul Antim Ivireanul” şi a semnalat ajutorul financiar pentru Centrul de incluziune socială.

Comments are closed.