Serbare dedicată mamei la Timişoara

Duminică, 3 martie,la biserica cu hraml “ Pogorârea Sfântului Duh”  a Parohiei Timişoara – Zona Dacia, din protopopiatul Timişoara I, a avut loc serbarea dedicată zilelor de 1 şi 8 martie , organizată de copii parohiei, îndrumaţi de pr. Florin  Ionuţ Filip.

Evenimentul s-a desfăşurat după Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în prezenţa a numeroşi credincioşi şi a slujitorilor sfântului locaş.

    Momentul artistic a cuprins cântece închinate mamelor şi femeilor creştine, şi s-a bucurat de felicitările şi aprecierile tuturor celor prezenţi. În încheiere, copiii au oferit mamelor lor flori, însoţite de cele mai frumoase şi sincere gânduri.

Spectacolul susţinut de cei mici, face parte dintr-o serie de activităţi derulate de parohia Timişoara-Zona Dacia pentru tinerii şi copiii  de la şcolile şi grădiniţele din împrejurimi. Alături de aceste acţiuni, săptămânal la biserica timişoreană sunt organizate seri de cateheze cu tinerii, în cadrul cărora sunt dezbătute aspecte importante din viaţa fiecărui creştin, precum şi exegeze biblice şi comentarii pe diverse scrieri ale Sfinţilor Părinţi, ce privesc viaţa de familie şi participarea activă a tinerilor la viaţa Bisericii.

Comments are closed.