Sesiune de formare în cadrul proiectului FORTE în Arhiepiscopia Timişoarei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în perioada 19-21 martie, se desfăşoară la Mănăstirea Timişeni Şag lucrările sesiunii de formare trainică pentru parteneriat social din cadrul proiectului FORTE.
La acest curs susţinut de specialiştii Federaţiei Filantropia şi Global Commercium Development SRL participă delegaţii Arhiepiscopiei Timişoarei şi reprezentanţi ai Episcopiei Severinului şi Strehaiei.
Procesul de planificare strategică propus în proiect va urmări dezvoltarea capacităţii organizaţionale a eparhiilor pentru a acţiona mai eficient în domeniul incluziunii sociale. Totodată se urmăreşte atingerea unor obiective importante ale proiectului FORTE, respectiv componenta de dezvoltare organizaţională prin planificare şi planuri operaţionale şi componenta de formare şi pregătire.

Începând din septembrie 2010, Federaţia Filantropia împreună cu Patriarhia Română, Instituto de Formacion Integral (IFI) şi Global Commercium Development implementează proiectul FORTE – Formare trainică pentru parteneriat social, POSDRU/93/3.3/S/6227.

Proiectul se desfăşoară pe parcursul a 36 de luni, până în august 2013, pe teritoriul României, fiind susţinut financiar prin Programul Operaţional pentru Dezvoltarea Resurselor Umane – POSDRU.

 

Comments are closed.