Sesiunea de închidere a proiectului „Alege Şcoala!” în Arhiepiscopia Timişoarei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, miercuri, 29 mai, în sala de festivităţi a Centrului eparhial s-a desfăşurat sesiunea de încheiere a proiectului naţional educaţional „Alege Şcoala!”. 

 Sesiunea de închidere a proiectului prilejuieşte prezentarea la nivel macro, precum şi la nivel de eparhie a realizărilor din cadrul Proiectului „Alege Şcoala!”.  Totodată, pentru o mai bună cunoastere a activităţilor desfăşurate de Patriarhia Română, prin intermediul Proiectului „Alege Scoala!” participanţii au vizionat un film realizat de televiziunea Trinitas TV, care ilustrează activitătile desfăşurate pe parcursul celor 4 ani de proiect.

 Derularea proiectului s-a realizat în două etape: 2009 – 2012, implementarea proiectului în trei zone de dezvoltare: Bucureşti şi Ilfov, Nord – Est (judeţele Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui) şi Sud (judeţele Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Prahova, Teleorman) şi 2010 – 2013, extinderea proiectului la nivel naţional: Nord-Vest (judeţele Bihor, Maramureş, Sălaj, Satu Mare, Cluj şi Bistriţa Năsăud), Sud-Vest (judeţele Dolj, Gorj, Mehedinţi, Olt şi Vâlcea), Sud-Est (judeţele Brăila, Buzău, Constanţa, Tulcea, Galaţi şi Vrancea), Vest (judeţele Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş) şi Centru (judeţele Alba, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş şi Sibiu).

 Proiectul naţional „Alege Şcoala!” are ca scop general asumat reducerea abandonului şcolar şi delincvenţei juvenile prin dezvoltarea unor soluţii alternative de tip „Şcoala de duminică”. Obiectivele specifice ale proiectului au cuprins: organizarea de sesiuni de formare pentru preoţi şi profesori de religie care lucrează cu copii în cadrul sesiunilor de cateheză, concursuri pe teme religioase pentru copii şi tabere de creaţie creştină.

 Proiectul „”Alege Şcoala!” se desfăşoară cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi este implementat de către Fundaţia World Vision România în parteneriat cu Patriarhia Română, prin Sectorul teologic-educaţional, beneficiind de finanţare nerambursabilă de la Fondul Social European, prin Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, Axa prioritară 2 „Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii”, Domeniul major de intervenţie 2.2 „Prevenirea şi corectarea părăsirii timpurii a şcolii”.

Comments are closed.