Sfântul Mare Mucenic Gheorghe prăznuit în parohia Ghiroda Veche

La praznicul „Sfântului Mare Mucenic Gheorghe”, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a parohiei Ghiroda Veche, protopopiatul Timişoara II. Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfinţite şi de numeroşi enoriaşi din localitate. Din soborul slujitorilor au făcut parte pr. Ioan Mermeze, pr. Ionel Cristea şi Arhidiacon Cristian Constantin, consilier Eparhial, diac. Marian Pârvu şi diac. Gheorghe Lehaci. La momentul potrivit din slujbă numeroşi credincioşi dintre care foarte mulţi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului. La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a transmis din partea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, binecuvântare şi purtarea Sa de grijă pentru credincioşii şi slujitorii bisericii. De asemenea, a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru fericiţii ctitori şi binefăcători ai sfântului locaş din localitatea Ghiroda. Răspunsurile liturgice au fost date de căntăreţii Catedralei mitropolitane din Timişoara.

Comments are closed.