Sfințirea bisericii din parohia Răchita

În Duminica a XXI – a după Rusalii, Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei a fost prezent în mijlocul credincioșilor din parohia Răchita, protopopiatul Făget. La orele dimineții, Preasfințitul Paisie a fost întâmpinat de  numeroși copii și tineri, îmbrăcați în haine tradiționale de sărbătoare. Cu acest prilej, Preasfinția Sa, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a binecuvântat lucrările de renovare și înfrumusețare efectuate la biserica cu hramul ”Nașterea Maicii Domnului”. În continuare ierarhul, înconjurat de soborul de slujitori în frunte cu pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului, a săvărșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în prezența credincioșilor din parohie și din localitățile învecinate. La slujbă au participat foarte mulți invițați, locuitori și fi ai satului, precum  și autorități locale și centrale. În cadrul slujbei pr. Petru Morariu, parohul bisericii, a fost hirotesit iconom- stavrofor. În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Paisie Lugojanul a evidențiat învățăturile din Sfânta Evanghelie după Luca, referitoare la Pilda Semănătorului, subliniind că ”nu trebuie să lasăm zilele noastre să treacă prin pământul acesta, fără a înălța rugăciune către Dumnezeu, fără a înceta să ne păzim mintea și inima noastră de patimile care uneori ne stăpânesc și să nu încetăm a arăta că suntem mărturisitori ai Învierii din morți a Mântuitorului nostru Iisus Hristos”. De asemenea, la momentul potrivit din Sfânta Liturghie, foarte mulți credincioși și copii s-au împărtășit cu Sfintele Taine. La finalul slujbei, Preasfinția Sa a transmis celor prezenți și părintelui paroh binecuvântarea și dragostea părintească a Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul vocal ”Theoforos” al Arhiepiscopiei Timișoarei, condus de diac. dr. Ion – Alexandru Ardereanu. Totodată, în după – amiaza aceleiași zile, a fost lansată Monografia Satului Răchita, volum editat cu sprijinul primăriei comunei Dumbrava.

Comments are closed.