Sfinţirea bisericii din parohia Sânpetru Mic

 În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Sânpetru Mic, Protopopiatul Sânnicolau Mare. La orele dimineţii, ierarhul a fost întâmpinat de numeroşi copii şi tineri, îmbrăcaţi în haine de sărbătoare. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat slujba de târnosire a noii biserici parohiale cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. În continuare, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în noul sfânt lăcaş, alături de soborul slujitorilor, în frunte cu pr. Gheorghe Sutac, protopopul Sânnicolaului Mare. La slujbă au participat locuitori şi fii ai satului, foarte mulţi invitaţi, autorităţi locale şi judeţene, precum şi credincioşi din parohiile învecinate şi din Timişoara. În cadrul slujbei, pr. Ştefan Dumitrescu de la parohia Sânpetru Mare, fostul preot paroh al parohiei Sânpetru Mic, a primit distincţia de iconom-stavrofor pentru rodnica sa activitate pusă în slujba Bisericii. La momentul potrivit din Sfânta Liturghie foarte mulţi credincioşi şi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. De asemenea, la finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie a oferit mai multe diplome de cinstire ctitorilor şi binefăcătorilor noii bisericii, iar pr. Mihai Herghelegiu, parohul bisericii, a primit o diplomă de aleasă cinstire pentru sprijinul moral şi pastoral deosebit acordat comunităţii de creştini din localitatea Sânpetru Mic. Răspunurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul coral „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.