Simpozion internaţional dedicat zilei naţionale a României

 În perioada 22-23 noiembrie 2013, la Timişoara se va desfăşura a doua ediţie a simpozionului internaţional dedicat zilei naţionale a României „95 de ani de la Marea Unire de la 1 decembrie 1918”. Deschiderea simpozionului va avea loc vineri, 22 noiembrie la Muzeul de Artă Timişoara (Sala Barocă), de la ora 14,00. Lucrările vor continua sâmbătă, 23 noiembrie la Muzeul Banatului Timişoara (Bastion), începând cu ora 10,00.

Simpozionul este structurat pe mai multe secţiuni, în cadrul cărora vor avea loc comunicări ştiinţifice, lansări editoriale şi vor fi dezbătute probleme de istorie, civilizaţie şi spiritualitate românească de către preoţi, profesori, oameni de cultură şi cadre universitare.

Evenimentul este organizat de Muzeul Banatului Timişoara, Muzeul de Artă Timişoara şi Muzeul Satului Bănăţean Timişoara, în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cu sprijinul Consiliul Judeţean Timiş.

Comments are closed.