Simpozion internaţional la Timişoara dedicat Sfântului Apostol Andrei

    Astăzi, 30 noiembrie, începând cu orele 15:00, la biserica cu hramul “Pogorârea Sfântului Duh” a parohiei Timişoara – Dacia a debutat ediţia a XXII-a a Simpozionului Internaţional „ Columna 2000”. Evenimentul a fost dedicat Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi Chemat şi Zilei Naţionale a României.

Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, a participat ca delegat al Arhiepiscopiei Timişoarei Pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.

În deschidere, a avut loc binecuvântarea simpozionului de către Pr. Paroh Ioan Bude, protopop Timişoara I, care a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la viaţa şi activitatea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul ţării noastre. Au urmat luări de cuvânt din partea organizatorilor, susţineri de referate ştiinţifice în plen şi lansări editoriale, precum şi comunicări ştiinţifice pe secţiuni, istorie, istorie culturală şi învăţământ.

Organizatorii simpozionului sunt Consiliul Judeţean Timiş, Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, Asociaţia Naţională „Cultul Eroilor” din România – filiala Timiş, Parohia Ortodoxă Timişoara – Dacia, Fundaţia Pentru Cultură şi Învăţământ „Ioan Slavici” Timişoara,  Universitatea şi Liceul „Ioan Slavici” din Timişoara,  Despărţământul „Ioachim Miloia”  Timişoara al Astrei,  Societatea Culturală „Patrimoniu” Timişoara,  Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar Timiş, Federaţia „ Spiru Haret”.

Comments are closed.