Simpozionul „Cartea şi cărturarul. O biobibliografie exemplară: Mitropolit Dr. Nicolae Corneanu”.

           Universitatea de Vest din Timişoara, în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” din Timişoara şi Arhiepiscopia Timişoarei au organizat astăzi, 22 martie, începând cu ora 12:00 simpozionul intitulat „Cartea şi cărturarul. O biobibliografie exemplară: Mitropolit Dr. Nicolae Corneanu”.
Evenimentul  s-a desfăşurat în Aula Bibliotecii Centrale Universitare, în prezenţa a numeroşi studenţi şi profesori ai universităţii, precum şi apropiaţi şi colaboratori ai Părintelui Mitropolit, dintre aceştia amintim pe prof. univ. dr. Otilia Hedeşa, prorectorul UVT, lect. dr. Dana Percec, decanul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie, pr. conf. dr. Nicolae Morar, şeful catedrei de Teologie şi conf. univ. dr. Claudiu T. Arieşan, scriitor. Din partea Arhiepiscopiei Timişoarei a participat pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.
Cu acest prilej a fost evocată dimensiunea cultural – teologică a operei Înalt Preasfinţitului Dr. Nicolae Corneanu în cei 50 de ani de slujire ca Mitropolit al Bisericii bănăţene.

În finalul întâlnirii toţi cei prezenţi au primit din partea sectorului cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei lucrări din opera de autor a harismaticului prelat-cărturar. Totodată, un număr important de lucrări ale Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae au fost donate Bibliotecii Centrale Universitare din Timişoara. Simpozionul a făcut parte din seria de manifestări organizate în această lună de Arhiepiscopia Timişoarei împreună cu mai multe instituţii de cultură timişorene, dedicate aniversării a 50 de rodnică arhipăstorire a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.