Simpozionul „Jertfă şi credinţă” la Comloşul Mare

simpozion ComlosLuni, 7 iulie, în localitatea Comloşul Mare, judeţul Timiş, s-au desfăşurat lucrările simpozionului ştiinţitic, intitulat „Jertfă şi credinţă”, organizat de Parohia Comloşul Mare şi administraţia locală.

Evenimentul a avut loc la şcoala din localitate şi a întrunit profesori, oameni de cultură şi preoţi din Arhiepiscopia Timişoarei. Acesta a fost dedicat Anului Omagial Euharistic şi Anului comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni, precum şi cinstirii memoriei unor personalităţi locale, care, prin viaţa şi opera lor, au îmbogăţit patrimoniul cultural bănăţean. În cadrul simpozionului, au fost prezentate mai multe referate care au abordat teme precum „Contribuția Sfântului Constantin Brâncoveanu la dezvoltarea ortodoxiei românești” (pr. dr. Valentin Bugariu, Parohia Birda); ,,Credință și jertfă în Sfintele Taine ale Spovedaniei și Împărtășaniei” (pr. Cristian Tomescu); „Mucenicia Sfinților Brâncoveni” (prof. Delia Tomescu) şi ,,Credință și jertfă în dinamica regăsirii și îmbunătățirii noastre” (psiholog Alexandru Băran). Prezent la eveniment, pr. Gheorghe Sutac, protopop de Sânnicolau Mare, a subliniat câteva dintre personalităţile vieţii cultural-religioase bănăţene omagiate în cadrul simpozionului: „Am vorbit despre vicarul Gheorghe Cotoşman, un preot şi un om de cultură foarte important, în sensul că el a scris monografiile cele mai bine elaborate despre această zonă, încât oricine care ar vrea să spună câte ceva despre această zonă de vest, dacă nu citeşte monografiile sale, nu ar putea şti prea multe. Am auzit şi despre Iulian Grozescu, poetul şi publicistul originar din Comloşul Mare, care a trăit doar 33 de ani, dar care s-a evidenţiat printr-o activitate literară deosebit de importantă. Totodată, cu acest prilej, au fost evocaţi mai mulţi slujitori ai Sfântului Altar care s-au remarcat printr-o lucrare pastoral-misionară şi mărturisitoare pilduitoare în perioada comunismului, între aceştia numărându-se şi pr. Ioan Negruziu, fost duhovnic al mănăstirii Timişeni-Şag, care a îndurat multe suferinţe datorită credinţei şi dragostei sale pentru Dumnezeu”.

La simpozion au participat: conf. univ. dr. Ioan David (Timișoara); poetul Vasile Barbu (președintele societății Literar Artistice ,,Tibiscus” din Uzdin – Serbia); prof. Lavinia Șerban (Ianova); prof. Traian Galetaru (Comloșu Mare); ec. Ioan Olărescu (Comloșu Mare); psiholog Alexandru Băran (Timișoara); Ghișă Blejușcă (Săcălaz), Ştefan Tomoiagă (Săcălaz).

 simpozion Comlos (1) simpozion Comlos (2)

Comments are closed.