Sinaxa stareţilor şi stareţelor din cuprinsul Mitropoliei Banatului

Joi, 10 noiembrie, la Mănăstirea Vasiova a avut loc Sinaxa stareţilor şi stareţelor din cuprinsul Mitropoliei Banatului. Lucrările au început miercuri seară, prin slujba de Te-Deum la care au participat ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

În dimineaţa zilei de joi a fost oficiată Sfânta Liturghie de către Înaltpresfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, alături de Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei fiind înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi diaconi. De asemenea, a asistat la slujbă şi Înaltpresfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

În cadrul Sinaxei stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului, prezidate de către Înaltpresfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei s-a analizat şi evaluat starea actuală a monahismului bănăţean, cu plusurile şi minusurile sale.

De asemenea, cu prilejul sinaxei a avut loc şi prezentarea cărţii „Mănăstiri şi Schituri din cuprinsul Episcopiei Caransebeşului”.

Alături de ierarhii Sinodului mitropolitan, la sinaxă au participat toţi conducătorii aşezămintelor monahale din cuprinsul Mitropoliei Banatului, iar în calitate de invitat a participat şi Preasfinţitul părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Întâlnirea monahilor din Mitropolia Banatului a reprezentat un moment cu totul deosebit, fiind o premieră organizarea sinaxei monahale la nivelul Mitropoliei Banatului.

Comments are closed.