Sinod Mitropolitan la Timişoara

 DSC_1178Pe temeiul articolului 112, alin. (1) din Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfinţitul Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului a convocat Sinodul Mitropolitan în şedinţă de lucru, miercuri, 9 aprilie la reşedinţa mitropolitană din Timişoara. La şedinţa prezidată de către Înaltpreasfinţia Sa, au participat Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi colaboratorii lor de la centrele eparhiale. Pe ordinea de zi s-a aflat textul noului Regulament al instanţelor disciplinare şi de judecată ale Bisericii Ortodoxe Române, pe marginea căruia au fost formulate propuneri, sugestii şi recomandări ce vor fi înaintate Cancelariei Sfântului Sinod, aşa cum acesta a stabilit prin hotărârea nr. 750 din 19 martie 2014. Pe lângă aceste observaţii unitare la proiectul amintit, Sinodul Mitropolitan a analizat şi şituaţia Şcolilor Teologice din eparhiile constitutive ale Mitropoliei Banatului. Cu privire la acest aspect a fost prezentat raportul comisiei mitropolitane coordonată de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi a stabilit ca o nouă şedinţă, programată pentru luna mai, să analizeze măsurile concrete de reorganizare şi eficientizare a învăţământului teologic din Mitropolia Banatului, propuse de Permanenţa Consiliilor Eparhiale.

 DSC_1182 DSC_1180

Comments are closed.