Slujbă de Te Deum la catedrala mitopolitană din Timişoara pentru Mitropolitul Banatului

        Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi,  a oficiat în prima duminică din Postul Sfintelor Paşti, a Ortodoxiei, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la catedrala mitropolitană din Timişoara. La slujbă au participat mii de credincioşi timişoreni, care au dorit să înalţe rugăciuni Bunului Dumnezeu pentru binecuvântarea şi sănătatea Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, cu ocazia împlinirii a 50 de ani de rodnică arhipăstorire.

În cadrul Sfintei Liturghii, Ierarhul a hirotesit întru protosinghel pe ierom. Matei Buliga, stareţul  mănăstiri “Sfânta Cuvioasă Parascheva” din satul timişean Dobreşti. La momentul rostirii cuvântului de învăţătură, pr. Ionel Popescu, vicar – administrativ al eparhiei, a dat citire pastoralei Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei, amintind totodată credincioşilor de colecta pentru Fondul Central Misionar, organizată pe întreg cuprinsul Patriarhiei Române.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul împreună cu soborul slujitorilor a oficiat o slujbă de Te Deum, drept mulţumire Bunului Dumnezeu pentru purtarea de grijă şi binefacerile revărsate asupra Întâistătătorului Mitropoliei Banatului în cei 50 de ani de slujire la Altarul Banatului, iar apoi au săvârşit slujba îndătinată de  Polihroniu, pentru conducerea Bisericii, cler şi popor.

Prin purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul şi osteneala Cancelariei eparhiale, toţi credinioşii prezenţi au primit în dar icoane şi câte un exemplar al publicaţiei eparhiale “Învierea”, în semn de binecuvântare şi totodată de marcare a semicentenarului Întâistătătorului Mitropoliei Banatului.

În după amiaza zilei, reprezentanţii autorităţilor locale şi judeţene, precum şi personalităţi ale vieţii culturale timişorene au adresat Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae mesajale de felicitare şi alesele urări, în cadrul unei recepţii la reşedinţa mitropolitană din Timişoara.

Comments are closed.