Slujire arhierească în Parohia Lenauheim

DSC_1690 

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit în Duminica a V-a după Rusalii, a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul IV Ecumenic, în Parohia Lenauheim, Protopopiatul Sânnicolau Mare. Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi de numeroşi credincioşi ai parohiei. Din soborul slujitorilor au făcut parte pr. Gheorghe Sutac, protopopul Sânnicolaului Mare şi pr. Aurelian Ştefan Ciucur, parohul bisericii din localitate. La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi binecuvântarea şi gândurile de bine ale Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Date monografice

Construcţia bisericii ortodoxe din Lenauheim a început în anul 1944, sub păstorirea părintelui Nicolae Negoianu, iar la 20 iulie 1945 a avut loc slujba de târnosire a bisericii de către vrednicul de pomenire, Mitropolitul Vasile Lăzărescu. Cu sprijinul credincioşilor şi al autorităţilor comunale, în anul 1947 au fost reluate lucrările, astfel încât biserica a fost extinsă pe întreaga suprafaţă a clădirii, primind şi un turn înalt de 19 metri, după modelul turnului bisericii catedrale din Timişoara-Cetate. În anul 1998, prin contribuţia locuitorilor din Lenauheim, a fost realizată reparaţia exterioară a bisericii și a acoperişului, precum şi alte lucrări de înfrumuseţare a sfântului locaş. În prezent, parohia Lenauheim cuprinde 411 familii, cu 978 de credincioşi, iar din anul 2013 este păstorită de pr. Aurelian Ştefan.

DSC_1705 DSC_1673 DSC_1680 DSC_1682 DSC_1688 DSC_1692

Comments are closed.