Slujire arhierească în Parohia Timişoara-Fratelia

În Duminica Vameşului şi a Fariseului Preasfinţintul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent  în mijlocul credincioşilor parohiei Timişoara-Fratelia, din protopopiatul Timişoara I. Ierarhul, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, în prezenţa a numeroşi enoriaşi şi credincioşi timişoreni. Din soborul slujitorilor au făcut parte preoţii slujitori ai bisericii, în frunte cu pr. Ioan Bălăngean, consilier la Centrul eparhial şi pr. paroh Ioan Drăgănescu, precum şi slujitori de la Catedrala mitropolitană.

În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotesit întru iconom stavrofor pe pr. Ioan Bălăngean, în semn de apreciere pentru deosebita activitate pe tărâm pastoral misionar şi administrativ bisericesc, desfăşurată de-a lungul celor 17 ani de slujire la Sfântul Altar. În cuvântul adresat celor prezenţi, Ierarhul a subliniat câteva dintre învăţăturile pe care Mântuitorul Hristos ni le pune înainte prin Pilda Vameşului şi a Fariseului, acum la început de drum, pe calea nevoinţei şi a pregătirii duhovniceşti pentru întâmpinarea cum se cuvine a Slăvitului praznic al Învierii Domnului.

Comments are closed.