Slujire arhierească în parohia Timişoara-Mehala

 Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit în duminica după Botezul Domnului în parohia Timişoara-Mehala. Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Înălţarea Domnului”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi de numeroşi credincioşi ai parohiei. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de pr. Andrei Lehaci, parohul bisericii care a evidenţiat învăţăturile din pericopa evanghelică de la Matei 4, 12-17 care relatează începutul propovăduirii Domnului al cărui mesaj central îl reprezintă pocăinţa. Întoarcerea către Dumnezeu prin credinţa în Domnul Hristos, cel care a împăcat pe om cu Dumnezeu Tatăl prin jertfa sa de bună voie pe Cruce, reprezintă tezaurul creştinilor fără de care nimeni nu se poate mântui. De aceea, Biserica ne pune în atenţie în această duminică pocăinţa, prin schimbarea minţii, pentru a  restabilii  legătura omului cu Dumnezeu. La momentul potrivit din slujbă foarte mulţi credincioşi şi copii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine. La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi, binecuvântarea şi gândurile de bine ale Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Biserica face parte din cartierul timişorean Mehala, care este atestat documentar din anul 1723. Piatra de temelie a actualei biserici a fost pusă la 4 octombrie 1925 de către  vrednicul de pomenire episcop Grigorie Comșa al Aradului, în prezenţa Regelui Carol al II-lea. De-a lungul timpului biserica a suferit mai multe modificări, în acest an dorindu-se demararea  lucrărilor de restaurare, atât în interior, cât şi în exterior.

Comments are closed.