Slujire arhierească la Catedrala Mitropolitană din Timişoara

DSC_1189 Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit, în Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca, la Catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de pr. Ionel Popescu, vicar eparhial, care a evidenţiat câteva dintre învăţăturile duhovniceşti desprinse din Evanghelia duminicală şi din viaţa şi aleasa petrecere a Cuvioasei Maria Egipteanca, pomenită în ficare an în duminica a v-a a Postului Mare. Model de adevărată pocăinţă şi de întoarcere a omului de la păcat la virtute şi de la rătăcire la sfinţenie, sfânta cuvioasă Maria Egipteanca a parcurs, cu ajutorul lui Dumnezeu, etapele urcuşului duhovnicesc prin asceză şi sfinţenie, ajunsă la îndumnezire şi la unirea cu Hristos Domnul, prin sfintele Taine, aşa cum suntem îndatoraţi să le parcurgem cu toţii în această viaţă pământească.  În finalul slujbei, a fost amintit credincioşilor prezenţi programul tradiţionalului pelerinaj de Florii ce va avea loc, sâmbătă, 12 aprilie în ajunul Marelui Praznic al Întrării Domnului în Ierusalim la care vor participa clericii de la Centrul eparhial, protopopii şi preoţii Timişoarei, precum şi credincioşii parohiilor timişorene. „În acest an procesiunea va începe de la trei obiective importante ale oraşului de pe Bega, respectiv biserica „Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara Iosefin, biserica „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara Elisabetin, iar o parte dintre parohii se vor reuni la Muzeul Banatului din Timişoara. De la cele trei obiective, preoţii şi credincioşii se vor îndrepta spre Catedrala Mitropolitană unde vor fi aşteptaţi de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, împreună cu preoţii şi diaconii slujitori de la lăcaşul mitropolitan. La ora 18,00 se va oficia slujba Vecerniei cu Litie, după care va urma tradiţionala procesiune în jurul Catedralei Mitropolitane. Cu acest prilej, va fi sfinţită şi salcia pe care credincioşii o vor purta în mâini, împreună cu iconiţe şi flori, spre a marca aşa cum se cuvine bucuria şi importanţa acestui praznic minunat din viaţa Bisericii noastre. Nădăjduim, că şi de această dată procesiunea se va bucura de prezenţa multor credincioşi timişoreni şi că va contribui, încă odată, la frumuseţea sărbătorii Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim, la sporirea evlaviei şi la întărirea tututror în credinţa noastră dreptmăritoare”, a precizat pr. Ionel Popescu, vicar eparhial. Răspunsurile liturgice au fost date de corul studenţilor teologi de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara, condus de pr. Laurian Popa.

Credincioşii care nu au putut fi prezenţi la slujba de duminică de la Catedrala mitropolitană au avut ocazia să urmărească Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în direct pe canalul local al televiziunii române. Acest lucru se datorează bunei colaborări dintre Mitropolia Banatului şi TVR Timişoara, cele două instituţii organizând împreună numeroase proiecte religios-culturale în oraşul de pe Bega de-a lungul anilor.DSC_1228 DSC_1182 DSC_1194 DSC_1202 DSC_1207 DSC_1216 DSC_1227

Comments are closed.