Slujire la hramul Catedralei mitropolitane din Sibiu

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi la invitaţia Înalt Preasfinţitului Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a participat luni, 24 iunie, la sărbătoarea hramului Catedralei mitropolitane din Sibiu. Slujbele închinate hramului sfântului lăcaş au debutat în ajunul praznicului Sfintei Treimi şi au continuat a doua zi cu oficierea Sfintei Liturghii de către un numeros sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Mitropolit Laurențiu. La sărbătoarea sibienilor au participat şi Înalt Preasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Preasfințitul  Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei şi Preasfințitul Andrei Făgărășanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului. În soborul de preoți s-au aflat slujitorii Catedralei mitropolitane, cadre didactice de la Facultatea de Teologie “Sfântul Andrei Șaguna”, consilieri eparhiali, angajați ai Arhiepiscopiei Sibiului, protopopi și parohi din Sibiu și împrejurimi. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corala “Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu. Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu o procesiune în jurul lăcaşului de cult, iar preoţii au purtat pe braţe racla cu moaştele Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei.

Comments are closed.