Spectacol de colinde organizat de copiii de la centrele educaţionale din Timişoara şi Făget

Copiii de la centrele educaţionale „Antimis” din Timişoara şi „Patriarh Miron Cristea” din Făget au organizat, vineri, 20 decembrie, un spectacol de colinde tradiţionale la centrul eparhial al Episcopiei Ortodoxe a Timişoarei, unde au interpretat colinde tradiţionale bucurând gazdele cu glasurile lor cristaline. Copiii din cele două centre educaţionale au fost primiţi de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi de colaboratorii centrului Eparhial. Preasfinţia Sa i-a binecuvântat pe colindători şi le-a împărţit cadouri. Copiii au fost însoţiţi de cordonatorii centrelor educaţionale din Făget şi Timişoara şi de pr. Romeo Dumitraşcu, coordonatorul regional al Centrelor educaţionale pe zona de Vest a României. Centrele educaţionale „Antimis” din Timişoara şi „Patriarh Miron Cristea” din Făget funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale” derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Episcopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013. În judeţul Timiş funcţionează patru astfel de centre educaţionale în localităţile Timişoara, Deta, Făget şi Sânnicolau Mare. În fiecare centru educaţional sunt beneficiari câte 25 de copii din familii sărace sau aflaţi în risc de abandon şcolar. Aceştia beneficiază zilnic de o masă caldă şi o gustare rece, sprijin în efectuarea temelor şi meditaţiilor pentru scăderea riscului de eşec şcolar. De asemenea, copiii primesc şi burse sociale, rechizite şi materiale didactice. În cadrul centrelor, beneficiarii participă la activităţi de petrecere a timpului liber, de formare a deprinderilor practice şi de întreţinere a spaţiului personal. Ei sunt încurajaţi să comunice în orice ocazie, să îşi exprime sentimentele, nemulţumirile şi dorinţele într-un mod constructiv, fără a-i deranja sau leza pe ceilalţi, să înveţe să îşi cunoască şi să-şi apere drepturile prin intermediul comunicării cu ceilalţi.

Comments are closed.