Spectacol de muzică şi poezie biblică

Miercuri, 19 iunie,  la Sala Capitol a Filarmonicii „ Banatul” din Timişoara a avut loc spectacolul intitulat „Întruchipări”, dedicat creaţiei lirice a Vechiului Testament. Acesta a cuprins recitaluri de muzică şi poezie vechi-testamentară, precum şi proiecţii de imagini tematice. Cu acest prilej, au susţinut momente artistice  Grupul Psaltic „Sfântul Cosma Melodul” din Timişoara, Sorin Petrescu la pian, Dorin Cuibariu la clarinet şi baritonul Alexandru Şuca. De asemenea, pr. conf. univ. dr. Constantin Jinga, de la Facultatea de Teologie din Timişoara a prezentat scurte meditaţii teologice referitoare la poezia Vechiului Testament.

La spectacol au luat parte timişoreni de toate vârstele iubitori de cultură şi teologie, dar şi clerici din cuprinsul eparhiei. Evenimentul a fost organizat de Filarmonica Banatul în colaborare cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cu sprijinul Consiliului Local al Municipiului Timişoara. Acesta se înscrie în şirul de manifestări culturale realizate de Sectorul Cultural al eparhiei împreună cu Filarmonica „ Banatul”, în urma îndelungatei şi rodnicei colaborări dintre cele două instituţii timişorene.

Comments are closed.