Târnosire de biserică

Duminică 25 octombrie a avut loc târnosirea noii biserici ortodoxe române din Deta, a cărei construcţie a început în anul 1996, s-a întrerupt pentru o vreme, iar apoi s-au reluat în anul 2006. La susţinutele eforturi financiare au contribuit forurile de conducere locale, centrale ale Statului, dar şi Secretariatul de Stat pentru Culte.

Prin grija protopopiatului, personal a P.On. Părinte protopop Ioan Prisăcean, după ce toate au fost aşezate în rânduială, s-a organizat ceremonia de târnosire, la care au fost prezenţi foarte mulţi invitaţi şi numeroşi localnici. Slujba târnosirii şi cea a Sfintei Liturghii au fost oficiate de către Prea Sfinţitul Episcop Daniil al Vârşeţului şi Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu împreună cu mai mulţi slujitori.

Leave a Reply