Un nou an școlar pentru elevii Școlii Ortodoxe „Sfântul Antim Ivireanul”

DSC_4361

Luni, 15 septembrie, începând cu ora 16.00, a avut loc festivitatea de deschidere a anului școlar 2014-2015 și inaugurarea noului sediu al Școlii Ortodoxe „Sfântul Antim Ivireanul” și al Grădiniței „Troița”. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat slujba de Te Deum pentru începutul anului şcolar, precum şi sfinţirea întregului edificiu educaţional.

La festivitate au fost participat preoţi şi diaconi de la Centrul Eparhial şi de la Catedrala Mitropolitană, reprezentanţi ai Primăriei Municipiului Timişoara, inspectori şcolari, profesori şi un număr mare de părinţi și copii. După ce au fost rostite alocuţiunile specifice acestui moment, corul de elevi ai grădiniței și ai şcolii ortodoxe a susținut un mic concert de cântece pentru copii și a fost prezentat albumul muzical „Ciuş, Ciuş măgăruş!”. De asemenea, a fost anunţată înregistrarea unui nou album, ce va conține colinde.

Corul de elevi ai Școlii Sfântul Antim Ivireanul

Video – Deschidere an școlar

Începutul anului școlar 2014-2015 îi așteaptă în această toamnă pe toți preșcolarii și elevii claselor pregătitoare, primare și a V-a, într-o nouă locaţie, situată pe Bv. Liviu Rebreanu nr. 35 (fosta Școala Generală nr. 9). Cu sprijinul Arhiepiscopiei Timișoarei, al Asociației Prologos și prin bunăvoința Consiliului Local al Primăriei Municipiului Timișoara, această clădire va găzdui cele două instituții de învăţământ. Școala și grădinița ortodoxă sunt unități școlare în care copiii sunt apreciați pentru talentul și individualitatea fiecăruia, învață iubirea aproapelui, valorile tradiționale românești, jocul în natură, creativitatea, îndemânarea și bucuria de a trăi, acestea fiind câteva din dezideratele  proiectului început în 2009 şi derulat de Arhiepiscopia Timişoarei în parteneriat cu Asociaţia Prologos din Timişoara.

Această şcoală este prima şcoală ortodoxă din judeţul Timiş, autorizată de Ministerul Educaţiei. Este o şcoală nouă, cu predare în limba română, înfiinţată după normele Ministerului Educaţiei Naţionale, care are şi discipline specifice unei şcoli ortodoxe. Astfel, elevii au în plus faţă de disciplinele obişnuite cursuri speciale, care sunt asigurate după- amiaza, când îşi pregătesc temele, învaţă să îşi dezvolte simţurile artistice, se joacă şi exersează, relaţionează şi regăsesc farmecul simplu şi curat al copilăriei adevărate. În timpul acestor cursuri se pune accentul pe limbile străine, germană şi engleză, se organizează activităţi practice, în cadrul cărora cei mici învaţă să gătească diverse feluri de mâncare, cercuri de lucru manual sau chiar de grădinărit. Şcoala Ortodoxă „Sfântul Antim Ivireanul” şi Grădiniţa „Troiţa” funcţionează cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, şi cu sprijinul permanent al Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

 DSC_4362 DSC_4363 DSC_4365 DSC_4366 DSC_4373 DSC_4394 DSC_4423 DSC_4440 DSC_4449 DSC_4453 DSC_4457 DSC_4462 DSC_4472 DSC_4476

Comments are closed.