Unirea Principatelor Române sărbătorită la Timişoara

           La împlinirea a 153 de ani de la de la Unirea Principatelor Române, sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, marţi, 24 ianuarie, la Timişoara, au fost organizate o serie de manifestări militare, religioase şi culturale. La acestea au luat parte reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene şi locale, în frunte cu Mircea Băcală, prefectul judeţului Timiş, Constantin Ostaficiuc, Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş şi Gheorghe Ciuhandu, primarul oraşului, dar şi veterani de război, structuri militare, reprezentanţi ai Mitropoliei Banatului şi organizaţii politice şi apolitice.

Ceremonia s-a desfăşurat în faţa Inspectoratului de Poliţie al judeţului Timiş şi a debutat cu intonarea imnului de stat de către fanfara Garnizoanei Timişoara. Apoi, a fost evocat momentul Unirii de la 24 ianuarie 1859, când Moldova şi Ţara Românească, prin dorinţa stăruitoare a românilor din cele două principate, s-au unificat sub conducerea unui singur domnitor, în persoana lui Alexandru Ioan Cuza.

.  Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, un sobor de preoţi şi diaconi de la catedrala mitropolitană împreună cu preotul militar Radu Bogdan, au oficiat o slujbă de Te Deum. În cadrul acesteia au fost înălţate rugăciuni şi mulţumiri Bunului Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra poporului român prin unirea principatelor Moldova şi Ţara Românească la 1859.

După oficierea serviciului religios au avut loc depuneri de coroane la bustul domnitorului Alexandru Ioan Cuza din faţa Inspectoratului de Poliţie, de către oficialităţile judeţene şi locale, precum şi asociaţiile politice şi apolitice. Ceremonia închinată acestei zile s-a finalizat cu defilarea gărzii de onoare a Brigăzii 18 Infanterie „ Banat”.

Comments are closed.