Vizită arhierească în Parohia Niţchidorf

_DSC0895

 În Duminica a 7 – a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Niţchidorf, Protopopiatul Lugoj. Cu acest prilej, ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La slujbă au participat autorităţi locale, precum şi un număr mare de credincioşi din localitate. La momentul potrivit din Sfânta Liturghie, foarte mulţi dintre aceştia s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a explicat Sfânta Evanghelie din duminica a 7-a după Rusalii, în care este relatată vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum. La final slujbei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a transmis credincioşilor parohiei şi pr. Laurian Popa, parohul bisericii, binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile Liturgice au fost date de grupul coral „Theoforos” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion-Alexandru Ardereanu.

_DSC1061 _DSC0843 _DSC0855 _DSC0870 _DSC0881 _DSC0907

Comments are closed.