Vizita copiilor de la „Montessori-Schule“ la Centrul Eparhial

      Elevi de la şcoala particulară “Montessori-Schule” din Timişoara, însoţiţi de profesorii lor, au vizitat marţi, 6 septembrie, colecţia de carte veche de la Centrul Eparhial din Timişoara, precum şi biserica monument istoric din incinta Reşedinţei mitropolitane. În cadrul acestei vizite, copiii, elevi în clasele I-IV, au interacţionat cu adevărate obiecte de artă, cărţi vechi, icoane şi alte obiecte de patrimoniu bisericesc, realizate cu multe secole în urmă, când tehnica de realizare necesita multă răbdare şi îndemânare artistică din partea autorului.

În cadrul proiectului “Drumul cărţii”  copiii vor lua contact cu toate elementele, respectiv persoanele care sunt implicate în procesul de realizare a unei cărţi, până în momentul în care aceasta ajunge la noi în mână. Copiii au fost impresionaţi de cele văzute, fiind surprinşi de frumuseţea ornamentaţiilor şi frontispiciilor realizate de caligrafii de altădată.

Comments are closed.