Vremea bucurei – Seria anuală de conferinţe “Părintele Teofil”

Recunoscut prin calităţile sale de orator, preot şi duhovnic, Părintele Teofil a rămas în amintirea timişorenilor datorită bogatei activităţi pastorale, susţinând de-a lungul a şaptesprezece ani, între 1992 şi 2009 peste o sută de conferinţe prin care a demonstrat că cea mai fidelă, cea mai consistentă şi cea mai accesibilă expresie a credinţei este bucuria creştină.La manifestările anterioare închinate Părintelui Teofil, în care a fost evocată personalitatea sa, am avut bucuria să constatăm o participare foarte numeroasă a publicului timişorean, semn al memoriei deosebite pe care i-o păstrează marelui duhovnic.  Păstrând tradiţia celor trei conferinţe susţinute de Părintele Teofil la Timişoara în perioada pascală, organizarea anuală a Seriei de conferinţe “Părintele Teofil” va aduce în faţa auditoriului personalitaţi care prin competenţa lor teologică şi prin priceperea de a acapara atenţia cu o exprimare autentică, să răspundă la întrebările lumii de azi.

Organizatori:

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei

Universitatea de Vest Timişoara

ASCOR filiala Timiş

 14 – 16 Mai 2013

Timişoara

 Program

 Marţi 14 mai 2013

Ora 19.00  Aula Magna a Universităţii de Vest Timişoara

Spiritualitatea euharistică în Biserica ortodoxă

Preot Dr. Cornel Toma, Braşov

 Miercuri 15 mai 2013

Ora 19.00  Aula Magna a Universităţii de Vest Timişoara

Surâsul divin şi experienţa bucuriei  în spiritualitatea răsăriteană

Preasfinţitul Episcop Dr. Sofian Braşoveanul,  Arhiepiscopia Germaniei, Austriei şi Luxemburgului

 Joi 16 mai 2013

Ora 19.00  Aula Magna a Universităţii de Vest Timişoara

Cum să ne facem viaţa mai frumoasă?

Preot Conf. Dr. Constantin Necula, Facultatea de Teologie din Sibiu

 Prezentatori/Moderatori :

Conf. Dr Claudiu Arieşan

Preşedintele ASCOR

 

Comments are closed.