Zilele Liceului Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara 13-15 octombrie 2012

În această zi a debutat evenimentul ” Zilele Liceului Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara”, ce se va desfășura în perioada 13 -15 octombrie 2012 și care marchează 93 de ani de învățământ românesc la Timișoara. La eveniment au fost prezenți oficialitățile orașului nostru, Eugen Dogaru, Prefectul Județului Timiș, Titu Bojin, Președintele Consiliului Județean Timiș, Marilen Pirtea, rector al UVT din Timișoara, Cornel Petromaninspector scolar general Timiș, profesori și părinți ai elevilor din acest Colegiu.

A fost prezentată proiecția unui film despre școală și au urmat mai multe luări de cuvânt din partea invitaților și a gazdelor, ce au evidențiat performanța acestui Colegiu, profesionalismul cadrelor didactice și calitatea învățământului. Din partea Arhiepiscopiei Timișoarei a fost prezent la eveniment pr. Zaharia Pereș, consilier cultural la centrul eparhial ce a transmis celor prezenți binecuvântarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului precum și purtarea de grijă a PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. În continuarea programului a fost prezentat un program artistic de către elevii claselor primare și gimnaziale ce învață aici. Tot în cadrul acestei zile au mai avut loc două sesiuni, Ziua porților deschise 12.00 — 14.00 și Simpozionul International „Gandind asemenea, vorbim diferit” — editia a VI-a de la ora 15,00.  Evenimentele vor continua și în zilele următoare avându-se în vedere și programul religios. Astfel în cursul zilei de duminică va avea loc Sf. Liturghie de la ora 10,00 în sala festivă apoi va urma întâlnirea cadrelor didactice cu pensionarii (12 -14h) iar de la 16,00 întâlnirea absolveților acestei unități de învățământ. Luni pe parcursul orelor vor avea loc diferite activități cu elevii Liceului Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara.

Comments are closed.