Zilele Sfântului Siluan Athonitul, 30 septembrie – 2 octombrie 2013

În perioada 30 septembrie- 2 octombrie se desfăşoară la Timişoara a V-a ediţie a evenimentului „Zilele Sfântului Siluan Athonitul”. Întâlnirea din acest an este dedicată părintelui Sofronie Saharov, la împlinirea a 20 de ani de la mutarea sa la Domnul. Vor conferenţia pr. Cristian Galeriu (Biserica Sf. Silvestru din Bucureşti) ce va vorbi publicului despre „Să-l vedem pe Dumnezeu precum este”, pr. Dionisie Ignat (duhovnicul Sf. Mănăstirii Sf. Ilie, Albac, judeţul Alba), ce va conferenţia pe tema „Despre rugăciunile Sfântului Siluan” şi Dumitra Daviti (Grecia), ce va exprima câteva gânduri despre Părintele Sfronie Saharov. În cadrul acestui eveniment, miercuri 2 octombrie, corurile Grădiniţei “Troiţa” şi al Şcolii Primare “Sf.Antim Ivireanul” vor susţine un concert de cântece pentru copii.  Moderatorul întâlnirilor va fi pr. Constantin Jinga. Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Ortodoxă a Timişoarei şi Asociaţia Culturală Kratima din Timişoara.

Comments are closed.