Ziua Drapelului sărbătorită la Timişoara

Ziua Drapelului (1)

Joi, 26 iunie, în toată ţara au fost organizate manifestări dedicate Zilei Drapelului Naţional. În oraşul de pe Bega manifestările s-au desfăşurat în faţa Palatului Administrativ şi au debutat cu intonarea imnului naţional şi cu binecuvântarea drapelului tricolor de către preotul militar Radu Bogdan, delegatului Arhiepiscopiei Timişoarei la eveniment. La ceremonie au luat parte oficialităţi locale şi judeţene, precum şi numeroşi localnici. În continuare, a urmat înălţarea pe catarg a tricolorului, în acordurile fanfarei militare a Brigăzii 18 Infanterie „Banat”. Ceremonia s-a încheiat cu defilarea detaşamentului de onoare constituit din militari ai Batalionului 32 Infanterie „Mircea”, jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod”, militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al judeţului Timiş şi din cadrul Batalionului 184 Apărare Antiaeriană „Timiş”.

Ziua Drapelului Naţional adoptată în anul 1998

Ziua Drapelului Naţional a fost proclamată prin Legea nr. 96/ 1998 şi se sărbătoreşte în fiecare an la data de 26 iunie. Conform legii, această zi este marcată de autorităţile publice şi de celelalte instituţii ale statului prin organizarea unor programe cultural-educative, cu caracter evocator sau ştiinţific, consacrate istoriei românilor, precum şi prin ceremonii militare şi religioase specifice. Drapelul tricolor a fost adoptat ca simbol al naţiunii în prima zi a victoriei Revoluţiei de la 1848. Atunci, Guvernul provizoriu de la Bucureşti a promulgat decretul de instituire a Drapelului Naţional. În urma acestui decret, s-a stabilit ca Tricolorul: roşu, galben şi albastru – să reprezinte steagul naţional al tuturor românilor. Acesta poartă deviza „Dreptate şi frăţie” şi se mai numește „stindard al libertăţii”. Drapelul Naţional este şi simbolul sub care militarii români participă în prezent la misiunile din teatrele de operaţii.

DSC_1079 DSC_1082 DSC_1100 DSC_1107 DSC_1114 DSC_1120

Comments are closed.