Ziua vârstnicului în parohia Timişoara-Freidorf

coloana 2

Duminică, 5 octombrie, biserica Parohiei Freidorf din Timişoara a găzduit întâlnirea dedicată persoanelor vârstnice din parohie. Evenimentul, devenit tradiţie, a debutat cu o Slujbă de Te Deum, oficiată de preoţii slujitori ai bisericii cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, fiind înălţate rugăciuni de mulţumire pentru toate binefacerile primite de la Bunul Dumnezeu. Apoi, a urmat tradiţionala agapă frăţească la care au luat parte toţi credincioşii prezenţi. „O astfel de întâlnire are menirea de a arăta cinstea pe care o acordăm celor mai în vârstă decât noi, respectul şi consideraţia pentru faptul că Dumnezeu i-a învrednicit cu ani îndelungaţi şi binecuvântaţi. Într-o lume atât de zbuciumată, trebuie să învăţăm să îi respectăm mai mult pe semenii noștri vârstnici, întrucât, după cum spune şi Prorocul Solomon în Pildele sale, «bătrâneţea este o cunună strălucită»’”, a menţionat părintele Claudiu Roșoiu, preot slujitor al bisericii Parohiei Timişoara-Freidorf.

Comments are closed.