“Hristos împărtăşit copiilor” la parohia Şandra

La parohia Şandra din protopopiatul Sânnicolau Mare, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, joi, 11 martie, începând cu ora 12, a fost susţinută o cateheză demonstrativă în cadrul programului “Hristos împărtăşit copiilor”, de către preotul paroh Nicolae Andreescu. La această întrunire catehetică alături de grupul catehetic de copii din localitate au participat mai mulţi preoţi din parohiile învecinate. La finalizarea catehezei s-a purtat un dialog constructiv cu părinţii prezenţi, s-a dezbătut pe marginea acestui proiect, identificându-se unele modalităţi de stimulare a copiilor care vin la aceste întâlniri catehetice. Totodată s-a evidenţiat necesitatea creşterii numărului de copii beneficiari ai programului catehetic.
Această activitate se înscrie în demersul Arhiepiscopiei Timişoarei de susţinere a preoţilor cateheţi în vederea implementării proiectului catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” la nivelul parohiilor din protopopiatul Sânnicolau Mare.

Leave a Reply