„Deschide uşa creştine, deschide uşa române!”

Cu prilejul Zilei Sf Andrei şi a Zilei Naţionale a României, Direcţia pentru cultură, culte şi patrimoniu cultural naţional şi Mitropolia Banatului organizează la Casa artelor din Timişoara în data de 30 noiembrie de la ora 17 o manifestare cultural artistică şi religioasă intitulată sugestiv: „Deschide uşa creştine, deschide uşa române!”.

În cadrul programului vor prezenta vehi colinde româneşti Corul de copii al Bisericilor ortodoxe din localităţile Carani şi Giarmata din judeţul Timiş şi grupul Coral bisericesc Theoforos din Timişoara. Totodata se va prezenta si o expoziţie de icoane ortodoxe din Colecţia Muzeului Catedralei Mitropolitane din Timişoara la galeria Pygmalion.

Din partea Arhiepiscopiei ortodoxe romane a Timişoarei participă P.On. părinte Zaharia Pereş, consilier cultural.

Leave a Reply