„În glas de toacă” la Giroc.

Marţi 19 aprilie s-a desfăşurat la Giroc o nouă ediţie a festivalului „În glas de toacă”, în organizarea Centrului judeţean pentru cultură şi artă, personal prin grija Domnului director Ciprian Cipu, respectiv al Arhiepiscopiei Timişoarei şi al Primăriei Giroc, personal prin grija Domnului primar Ionel Toma.
Au participat mai multe persoane instruite să bată toacă, din Timişoara, Topolovăţul Mare, Recaş, Ghiroda, printre care şi monahii de la mănăstirea Timişeni. Corul bisericesc al parohiei a interpretat câteva cântări adecvate săptămânii Patimilor.

Delegatul Centrului eparhial la această manifestare a fost P.On. Părinte consilier Zaharia Pereş. Miercuri 20 aprilie, festivalul de toacă a avut loc în faţa catedralei mitropolitane, unde numeroşi timişoreni au putut fi prezenţi.

Leave a Reply