„Ziua porţilor deschise” la Şcoala primară „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” din Timişoara

În cadrul săptămânii „Să şti mai mult, să fi mai bun”, Şcoala primară „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” a Arhiepiscopiei Timişoarei a organizat astăzi, 4 aprilie „Ziua porţilor deschise”.

Cu această ocazie, numeroşi timişoreni alături ce copiii lor au vizitat noua unitate şcolară, deschisă anul trecut cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu sprijinul Asociaţiei Prologos din Timişoara. Aici, au fost întâmpinaţi de profesorii şi elevii şcolii, care le-au prezentat sălile de clasă, modul de desfăşurare a orelor de curs, precum şi activităţile specifice derulate împreună cu cei mici în perioada Postului Sfintelor Paşti.

 Evenimentul a avut drept scop promovarea şcolii şi a ofertei acesteia privind înscrierea elevilor la clasa pregătitoare şi clasa I în anul şcolar 2013-2014.

Alături de copii şi părinţi, a fost prezent la eveniment şi reprezentantul Arhiepiscopiei Timişoarei pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.

Şcoala primară „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” oferă copiilor o educaţie creştină temeinică în care se împletesc armonios formarea caracterului cu competenţele care trebuiesc dobândite. Şcoala are drept scop pregătirea elevilor în lumina valorilor ortodoxe: dragostea față de Dumnezeu, ascultarea față de părinți şi iubirea de aproapele, toate acestea întemeiate pe buna conlucrare dintre şcoală-familie-biserică şi comunitate.

Comments are closed.