Administrativ-bisericesc

Sectorul Administrativ Bisericesc – coordonează activităţile pastorale şi misionare desfăşurate prin Centrul Eparhial, oficiile protopopeşti, mănăstirile şi schiturile din cuprinsul eparhiei, parohiile şi filialele acestora, având următoarele servicii şi compartimente: Exarhat, corpul de inspecţie şi control, personal (muncă şi salarizare) şi oficiul canonic juridic.

Atribuţiile sectorului administrativ bisericesc:

- coordoneaza activitatea omiletică şi catehetică la nivelul eparhiei,
- organizează conferinţe şi întâlniri pe grupe de preoţi, pentru aprofundarea problemelor pastorale şi misionare,
- ia măsuri pentru suplinirea parohiilor vacante,
- se îngrijeşte pentru completarea la timp a posturilor vacante de preot,
- coordonează activitatea misionară a preoţilor din spitale, armată, poliţie, jandarmerie şi alte unităţi bugetare,
- face propuneri referitoare la înfiinţarea unor noi posturi de preot la oraşe şi parohiile mari,
- are ca responsabilitate disciplina în rândul clerului,
- realizează transferuri la parohii, înfiinţarea şi desfiinţarea parohiilor, mănăstirilor şi schiturilor, parohiilor, arondarea şi rearonodarea unităţilor bisericeşti.

Documente:

Acte necesare Hirotonie,