Muzeul catedralei mitropolitane

Interiorul colecţiei muzeale din incinta catedralei mitropolitane

Conducerea Arhiepiscopiei Timişoarei a iniţiat în urmă cu aproximativ patru decenii organizarea unei colecţii care adună cu scumpătate obiecte de interes istoric şi documentar, artistic şi cultural, atât pentru a le conserva cât şi pentru a le expune doritorilor de a cunoaşte trecutul.

Colecţia de artă bisericească veche a Arhiepiscopiei Timişoarei aşezată în subsolul Catedralei mitropolitane din Timişoara. Patrimoniul de artă bisericească adăposteşte astăzi aproape 1.000 de piese printre care un însemnat număr de icoane pe lemn, pe sticlă şi pânză, obiecte de cult brodate, sculptate sau lucrate în metal şi un important fond de carte veche religioasă. Toate provin din biserici bănăţene şi datează din secolele XIV, XVI, XVII şi XIX. Documente de netăgăduită însemnătate istorică, ele exprimă nivelul cultural din Banat, evidenţiind în acelaşi timp sensibilitatea pentru frumos a credincioşilor.

 

Album foto: Muzeul Catedralei Mitropolitane din Timişoara


Uşi împărăteşti, 1763

 

 

 

PROGRAM MUZEU:

LUNI-ÎNCHIS

MARȚI: 10-17

MIERCURI: 10-17

JOI: 10-17

VINERI: 10-17

SÂMBĂTA: 10-17

DUMINICĂ: ÎNCHIS

ÎN ZILELE DE SĂRBĂTOARE MUZEUL ESTE DESCHIS ÎNTRE ORELE 12-17

ÎN AFARA PROGRAMULUI, MUZEUL SE POATE VIZITA DOAR CU PROGRAMARE (tel. 0256/490287, fax: 0256/220343)

Persoană de contact: monahia prof. dr. Nicoleta Ploșnea


muzeu_catedrala

Prezentare colectie de arta

 

 

 


Album de artă – Muzeul de Artă Bisericească Veche

Comments are closed.