Târnosirea bisericii Parohiei Jurești

Credincioșii Parohiei Jurești, din Protopopiatul Făget, au avut bucuria ca, în Duminica a 20-a după Rusalii, să participe la un moment semnificativ din viața spirituală a comunității, cu reverberații în istorie, și anume la târnosirea bisericii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din localitate, care a trecut în decursul vremii prin multe încercări, dar și prin ample procese de consolidare și înfrumusețare. Slujba de târnosire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte părintele protopop Bujor Păcurar, părintele paroh Vasile Costin, ieromonahi și preoți invitați din parohiile învecinate.

În continuarea slujbei de târnosire, Înaltpreasfinția Sa, împreună cu preoții slujitori, a oficiat, în proximitatea lăcașului de cult, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în cadrul căreia a rostit un cuvânt de învățătură. La final, în semn de prețuire și gratitudine pentru rodnica activitate pastoral-misionară, desfășurată în patru decenii, Mitropolitul Banatului a acordat părintelui paroh un Act de cinstire.

Actuala biserică cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Jurești a fost edificată în 2003 pe fundația fostei biserici, care a fost distrusă în întregime de flăcări, în urma unui puternic incendiu.