Capacitate preoţească – sesiunea martie 2017

În data de 14 martie în sala festivă a Centrului eparhial din Timișoara s-a desfășurat o nouă sesiune a examenului de capacitate preoțească. Examenul s-a organizat în conformitate cu Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea 1199/2008, cu modificările şi completările ulterioare. Testarea de specialitate a fost susținută de teologii înscriși la examen în faţa comisiei, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, formată din cadre didactice de la Facultatea de Teologie din Timişoara. 

La această sesiune a examenului de capacitate preoţească s-au înscris mai mulţi candidaţi, licenţiaţii în Teologie Pastorală. Examenul propriu-zis a fost precedat de proba eliminatorie – testare psihologică, ce s-a desfăşurat în ziua de 7 martie a.c. şi de o săptămână de cursuri de pregătire în prioada 20-24 februarie a.c. “Numirea într-un post clerical a candidaţilor care doresc acest lucru se face pe baza  examenului de capacitate preoţească. El reprezintă mijlocul de titularizare într-un post vacant. Totodată, examenul a fost un bun prilej de reactualizarea a cunoştinţelor acumulate în facultate, de întâlnire cu profesorii lor, de cunoaştere a candidaţilor de catre Chiriah, în vederea implicării şi integrarii lor în misiunea Bisericii” a precizat pr. Sorin Lungoci, consilier în cadrul sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul de la Centrul eparhial din Timișoara.

 

Comments are closed.