Daruri de Crăciun pentru persoanele nevoiașe la parohia Timișoara-Iosefin

IMG_9189 (Medium)

Sâmbătă, 20 decembrie, la parohia Timișoara-Iosefin a avut loc o acțiune caritabilă, unde mai mulți copii și bătrâni nevoiași din parohie și din oraș au primit o masă caldă și daruri de Crăciun, pregătite de către credincioșii parohiei și voluntarii din cadrul Fundației Preot Ioan Olariu”.  Au fost pregătite peste 100 de pachete cu alimente, cu jucării și cu haine pentru ca fiecare beneficiar să aibă mulțumirea că a primit necesarul pentru masa de Crăciun. Au fost ajutați copiii din centrele sociale ale Arhiepiscopiei Timișoarei, copii ai unor clerici de la sate cu posibilități materiale reduse și copii din cadrul parohiei. Ca semn de mulțumire, cei mici au colindat cu bucurie în suflet, iar atmosfera colindelor a făcut ca toți cei prezenți să se alăture corului de copii, slăvind împreună Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos. La eveniment au participat credincioși din parohie, consilieri parohiali, alături de preotul paroh Ionel Popescu, care au ajutat la buna desfășurare a acestei acțiuni. Credincioșii voluntari ai parohiei s-au implicat activ în acestă frumoasă activitate caritabilă, iar la cantina parohiei Timișoara-Iosefin s-a oferit și o masă caldă persoanelor nevoiașe. Cantina socială a parohiei ortodoxe Timişoara-Iosefin funcţionează din anul 2011 şi ajuta 45 de varstnici,  de două ori pe săptămână.

IMG_9178 (Medium) IMG_9169 (Medium) IMG_9200 (Medium) IMG_9198 (Medium)